Dış ticaret haddi nisanda arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan 2023 dönemine ilişkin dış ticaret endekslerini açıkladı.

Buna göre; nisan ayında ihracat birim değer endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,1 arttı.

Endeks, bir önceki yılın aynı ayına göre gıda, içecek ve tütünde yüzde 7,5 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 3,4 artarken; ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 10,8 ve yakıtlarda yüzde 24,3 azaldı.

İhracat miktar endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,1 azaldı. Endeks, bir önceki yılın aynı ayına göre gıda, içecek ve tütünde yüzde 13,5, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 6,6 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 21,2 azalırken; yakıtlarda yüzde 0,8 arttı.

Nisanda ithalat birim değer endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,7 azaldı.

Endeks, bir önceki yılın aynı ayına göre gıda, içecek ve tütünde yüzde 9,6, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 19,6, yakıtlarda yüzde 44,4 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 5,2 azaldı.

İthalat miktar endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,3 arttı.

Endeks, bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 30,5, yakıtlarda yüzde 14,5 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 13,9 artarken; ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 14,4 azaldı.

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesi ile hesaplanan dış ticaret haddi, geçen yılın aynı ayına göre 15,6 puan artarak nisan ayında 88,7 oldu. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir